Góra Strękowa

Góra Strękowa - wspaniałe widoki z jej szczytu

Autor szantrapa

Położony w południowo-wschodniej części Polski region Podlasia ma długą historię. Obszar ten był ważny z wielu powodów, takich jak położenie na przecięciu kilku ważnych szlaków handlowych i jego żyzna gleba. W rezultacie ludzie osiedlali się na tym obszarze od czasów prehistorycznych i budowali wiele fortyfikacji, aby bronić się przed najeźdźcami. Do najbardziej znanych obiektów należy Strękowa Góra - wzgórze, które stanowiło część średniowiecznego systemu fortyfikacji.

Góra Strękowa - historia i legendy związane ze szczytem

Kompleks składa się z centralnego, okrągłego ogrodzenia o średnicy około 100 metrów oraz zewnętrznego muru z czterema basztami. Zagroda otoczona była fosą ziemną i murem palisadowym. Wewnątrz znajdowały się budynki, w których mieściły się urządzenia obronne, takie jak beczki z gorącą smołą lub pakiem. Na szczycie wzgórza znajdowała się również wieża, w której znajdowała się platforma artyleryjska, z której można było strzelać strzałami do zbliżających się wrogów.

Przez lata wiele części tego kompleksu zostało zniszczonych przez procesy naturalne lub działalność człowieka. Dziś zachował się tylko jeden fragment - niewielka część centralnej obudowy z zachowaną jedną wieżą. Znajduje się on tuż nad drogą Czwartą około 200 metrów od centrum miasta Głuchołazy.

Góra Strękowa - przygotowanie do zwiedzania

Fortyfikacje zwane Górą Strękową są częścią zespołu zamkowego znajdującego się na Podlasiu, na północnym wschodzie Polski. Była to jedna z ważniejszych warowni dynastii piastowskiej. Historia tego regionu jest ściśle związana z historią Polski - najpierw należał do Piastów, potem do ich rywali i najeźdźców, a w końcu do Polski. Fortyfikacje zostały zbudowane na początku XIV wieku przez króla Władysława II Jagiełłę.

Zostały one zaprojektowane jako silny system obronny przed Zakonem Krzyżackim i innymi zagrożeniami. Ponadto służyły jako symbol władzy i dominacji, co stało się widoczne, gdy król Kazimierz IV Jagiełło złożył na nie przysięgę podczas swojej koronacji.
16-07-22

Wszystkie prawa zastrzeżone - photopodlasie.com